Teplota u miminek

Pokud tělesná teplota překročí hranici 38 °C, začínáme hovořit o horečce. Máte hned dvě možnosti, jak ji vrátit do normálu. Takzvanou fyzikální a farmakologickou léčbu. Co která z nich obnáší a jak ji u dětí do jednoho roku věku aplikovat správně?

klasický teploměr
Fyzikální léčba horečky

Zábaly oblasti hrudníku a břichaprovádíme osuškou namočenou ve vlažné vodě (25 °C). Na těle je ponecháme 10 až 15 minut, ale pacienta již nepřikrýváme. Proceduru můžete opakovat třikrát během dvou hodin. Doporučená teplota okolního prostředí je přitom 24 °C.
plyšový pacient
Možné je také omývání houbou po dobu 10 až 30 minut. Provádíme je obvykle ve vaničce s malým množstvím vody, jejíž teplota by měla být v rozmezí 29 až 32 °C. Doporučená teplota okolního prostředí je i v tomto případě 24 °C.
Možné je také sprchování vlažnou vodou, ale to je aktuální spíše u starších dětí.
Tyto postupy však nejsou vhodné u dětí s ekzémy, vyrážkami, mramorováním kůže či chladnými akry nebo při negativní reakci dítěte na použitou proceduru.

marodi v posteli
Farmakologická léčba horečky

Z léků používaných ke snížení horečky u dětí jsou stejnou měrou používány přípravky obsahující paracetamol nebo ibuprofen.
Léky s paracetamolem
Jsou to například Paralen sirup (v 5 ml je 120 mg paracetamolu), Paralen čípky (v jednom čípku je 100 mg paracetamolu) a podobně.
Jaké zvolit dávkování?
Platí, že 15 mg paracetamolu je určeno na 1kg váhy dítěte po 6 hodinách, to znamená  60mg/kg/24 hodin. Tedy například u 8 kg vážícího dítěte lze podat za den maximálně 4 x 5 ml Paralen sirupu, kde je v 5 ml 120 mg paracetamolu.
Nežádoucí účinky paracetamolu při řádném dávkování jsou vzácné. Může to být zarudnutí kůže nebo krevní poruchy.

Teplota u miminek
Ohodnoťte příspěvek
Share