K čemu nám slouží výbojky

Kde všude se s výbojkami můžete setkat? Někteří lidé se domnívají, že jsou to pouze výkonné zdroje umělého světla v pouličních lampách, ale to bychom jejich využití výrazně omezili.
Projektory– výkonné osvětlení projekčního plátna lze zajistit pouze dvěma způsoby – buď halogenovými, případně LED žárovkami, a to spíše pro menší plochy, anebo melathalogenidovou výbojkou. Podle toho se také odvíjí cena projektorů, nejsou totiž zrovna nejlevnější vzhledem k tomu, že se musí zajistit dostatečné chlazení výbojky a konstruovat světlomet tak, aby byl zároveň bezpečný i pro obsluhu.  pouliční lampa se sodíkovou výbojkou.jpg
Přední světlomety aut– jistě je vám známo, že existují tzv. xenony, a že je to dosud nejsilnější zdroj světla v automobilovém průmyslu. Opět se jedná o zmiňované halogenidové výbojky, a podobně jako u projektorů je cena těchto světlometů mnohem vyšší, než u objímek pro halogenové žárovky. Montáž a demontáž svítidel také vyžaduje odborný zásah a nelze jej provádět bez patřičných znalostí a technických pomůcek. Manipulace s vysokotlakými zdroji vyžaduje značnou opatrnost.
Zemědělská produkce (pěstitelské účely)– pěstování zemědělských plodin a okrasných rostlin ve sklenících je podmíněno dostatkem umělého světla a k tomu jsou skleněné baňky plněné inertním plynem pod vysokým tlakem ideální. Nízké výrobní náklady a zavedená produkce umožňuje snížit cenu těchto výrobků na minimum a je to stále velmi výhodný způsob, jak zajistit rostlinám dostatek světla po celý rok.rozsvícená lampa s výbojkou.jpg
Akvaristika a teraristika– chovatelé akvarijních ryb, obojživelníků a plazů budou znát speciální tzv. UVB výbojky s integrovaným, případně externím předřadníkem, které vytváří v umělých podmínkách simulaci denního plnospektrálního osvětlení, a tím dodávají zvířatům i složku bezpečného ultrafialového záření. 
Exteriéry – konečně největší podíl využívání těchto světelných zdrojů jsou venkovní prostory, kde kromě veřejného osvětlení pracují každý den na různých sportovištích, dopravních uzlech, parkovištích, skladových a výrobních halách a nákupních centrech.