Jaký druh vlastnictví zvolit

Při nákupu nemovitosti je nutné se soustředit na tři nejdůležitější oblasti. Lokalitu, technické a právní záležitosti. Vzhledem k tomu, že hodnota kupovaných nemovitostí je často vysoká. V současné době se, díky bohaté nabídce úvěrů, mluví především o bydlení v osobním vlastnictví. Druhou možností je bydlení v bytech v družstevním vlastnictví. Třetí možnost je pronájem bytu.
Byt v osobním vlastnictví– základní podmínkou vlastnického bydlení je zápis bytu do katastru nemovitostí. Tento způsob vlastnictví je nejdražší, Výhodou koupě je, že neplatíte žádné nájemné, ale pouze úhrady za služby a příspěvek do fondu oprav. Další výhodou je, že s bytem můžete libovolně nakládat. Lze ho pronajmout, přestavět, zastavit za úvěr či prodat. Navíc je možno na jeho pořízení využít hypoteční úvěr. Vlastnické bydlení je obecně nejvíce chráněno. Lze ho omezit jedině zákonem.
Byt v družstevním vlastnictví– má mnohé prvky s bydlením vlastnickým. Pořízení družstevního bytu je ale o deset až dvacet procent levnější, než koupě bytu do osobního vlastnictví. Družstevní byt totiž nevlastníte. Nesmíte ho pronajmout a ani v něm, bez souhlasu družstva, nechávat bydlet další osoby. Změna zákona umožňuje poskytovat hypotéky i na koupi družstevního bytu. Více informací najdete v tomto magazínu ,  který podrobně seznamuje s výhodami družstevního vlastnictví.


Při nákupu prvního bydlení?

Nájemní bydlení– neklade velké finanční nároky  na počátku, nicméně výše nájmu ve větších městech je poměrně vysoká. Pronájem bytu je nejvýhodnější, pokud v něm chcete bydlet kratší dobu. Často je využíván lidmi, kterým se nevyplatí dojíždět za prací, nebo se kvůli zaměstnání se přestěhovali a na koupi nového bytu nemají dost financí. Často je využíváno mladými lidmi, pro který je pronájem často jedinou možností, jak se vůbec k bydlení dostat.

Jaký druh vlastnictví zvolit
4.1 (82.5%)8